Proponowane zapisy umowne dla przewoźników, jako niezbędne narzędzie przy współpracy

Niedawno na naszym profilu na LinkedIn pojawił się post, do którego przeczytania was odsyłamy, o tym jakie wątpliwości zazwyczaj pojawiają się u klientów na początku, przy pierwszej styczności z naszym systemem. Zdecydowana większość tych obaw dotyczy współpracy z przewoźnikami i ich osobistymi obiekcjami w stosunku do systemu kontroli nad nimi. Napisaliśmy tam o korzyściach, które system przyniesie również im a nie tylko głównemu wykonawcy. Jednak ten problem pojawia się często i okazał się na tyle skomplikowany, że postanowiliśmy się a nad nim nieco bardziej pochylić.

Problemy w komunikacji na linii przewoźnik - kontrakt

Uważamy bowiem, że aby współpraca między naszymi klientami a ich usługodawcami była bezproblemowa potrzebna jest jasna i przejrzysta komunikacja, której zazwyczaj brakuje. W większości przypadków wygląda to w ten sposób: 

  1. spotkanie z klientem, na którym przedstawiamy nasz produkt,
  2. podpisujemy umowę,
  3. montowane są urządzenia,
  4. klient przechodzi szkolenia.

Teraz pojawia się pierwsza “czerwona lampka” - klient dostaje od swoich przewoźników feedback na temat używania naszych urządzeń na ich pojazdach. Dlaczego? Bo zostali w całym tym procesie całkowicie pominięci, a są w nim przecież ważna składową. W pewnym momencie dostają informację, że od tej pory będą rozliczać się na innych zasadach, w inny sposób, mają używać innego GPSa niż własnego, dbać o obcy sprzęt itd. itd. Spróbujmy postawić się ich sytuacji, bo nie jest to nic dziwnego ani zaskakującego, że pracownik, któremu bez odpowiedniego przygotowania i uprzedzenia każe się zamontować nieznany mu wcześniej system kontroli jego pracy, ma pewne obawy i wyraża swego rodzaju sprzeciw.  Wiele razy się z tym spotykaliśmy, że podwykonawcy zostali nijako postawieni przed faktem dokonanym. To nie jest dobra praktyka, powoduje masę problemów, przestojów - w efekcie kosztuje czas i pieniądze. A można tego uniknąć.

Rozwiązanie

Zebraliśmy nasze doświadczenie uzyskane na współpracy przy kilkudziesięciu kontraktach budowlanych i spisaliśmy Proponowane zapisy umowne (nie jest to dokument o charakterze prawnym), które znajdziecie na naszej stronie i w załączniku pod tym artykułem. Regulamin ten jest dokumentem opisującym warunki współpracy między usługobiorcą a usługodawcą w zakresie korzystania z zestawów/urządzeń BuildiBox. Zawiera jasne, proste i przejrzyste zasady, stanowi przygotowanie na każdą sytuację. Polecamy każdemu naszemu klientowi wykorzystać go, zaadaptować na swoje potrzeby i uwzględnić na samym początku współpracy z przewoźnikami, dokładnie wtedy na poziomie ustaleń i przygotowań.

Nowy model komunikacyjny

Dzięki wprowadzeniu zapisów w umowę proces wdrażania systemu może wyglądać tak:

  1. spotykamy się z klientem i przedstawiamy mu nasz produkt,
  2. podpisujemy umowę - Regulamin/ Proponowane zapisy umowne są przekazywane podwykonawcom do akceptacji warunków współpracy,
  3. montujemy urządzenia,
  4. klient przechodzi szkolenia z obsługi,
  5. tyle!

W efekcie mamy w pełni wyposażoną i gotową do pracy na budowie flotę. Bez niedomówień, bez obiekcji, bez problemów. Kilku z naszych klientów już zadziałało w ten sposób na samym początku swoich kontraktów - chcemy więc zapewnić, że to działa i się sprawdza. Współpraca przebiega bezproblemowo. Co ciekawe, to przewoźnicy wyjątkowo dbają teraz o to aby ich samochody były wyposażone, nie na odwrót. Korzystanie z systemu przynosi im szereg korzyści a przede wszystkim sprawiedliwe rozliczanie czasu ich pracy, które jest najważniejsze.

Pobierz załącznik

Marián Šroba

Product Owner

Zdobywał doświadczenie w jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Europie - MiRoads a.s. (Metrostav a.s.) specjalizującym się w infrastrukturze drogowej. Teraz spełnia się w BuildiBox na stanowisku Product Ownera systemu, którego jest współtwórcą. Doskonale zna branżę i związane z nią niuanse przez co jest najlepszym możliwym źródłem wiedzy i innowacyjnych rozwiązań dla nas i naszych klientów.