Projekt budowlany w aplikacji BuidliBox - Od tego zacząć

System BuildiBox rozwiązuje ogrom problemów wynikających ze specyfiki pracy na budowie, jest skrojony pod branżę. Dzięki niemu możemy całkowicie zrezygnować ze stanowiska “kreskowego” a przez to zredukować koszty pracownicze, rozliczać rzeczywistą pracę maszyn, generować pełne ciekawych danych raporty, mieć podglad live na każdy wyposażony pojazd, sprawdzać dane historyczne i całkowicie wyeliminować papierologię. Atutów naszego rozwiązania jest wiele, ale ważną kwestią jest też wkład jaki musi dać klient aby to wszystko odpowiednio zadziałało.


Czym jest strefa?

System bazuje na danych zbieranych przez nasze urządzenia i aby były one wartościowe, muszą być zbierane pod pewnymi warunkami - jednym z nich jest obecność w strefie. Strefa to obszar zdefiniowany przez użytkownika systemu po którym deklarujemy, że pojazdy będą się poruszać. Wprowadzenie stref do aplikacji jest niezwykle istotne już na bardzo wczesnym etapie, więc jeżeli jesteś użytkownikiem i zastanawiasz się od czego zacząć to właśnie od tego.  

Rodzaje stref

Możemy różnie skategoryzować strefy, głównie w zależności od ich funkcji, w tym jako: 

  • baza
  • strefa załadunkowa
  • strefa rozładunkowa
  • droga dojazdowa
Strefa rozładunkowa dodana przez import współrzędnych geograficznych z pliku

Jakie korzyści przynosi nam strefowanie?

Podstawą do rozpoznania kursu jest: załadunek w strefie załadunkowej i rozładunek w strefie rozładunkowej. Jeżeli urządzenia wykrywają jedno z dwóch ale poza strefami - kurs nie pojawi się w menedżerze, jest to pierwszy z powodów, dla których definicja stref jest niezbędna. 

Drugim będzie kontrola czasu pracy. Dzięki wprowadzeniu stref w bardzo łatwy sposób możemy sprawdzić gdzie znajdują się pojazdy, które mają dla nas pracować i ile tego czasu faktycznie w wyznaczonych przez nas strefach spędziły. Świetnym narzędziem, które współgra z tą funkcjonalnością są raporty a konkretnie jeden z nich - Raport odwiedzin w strefach

Jak “przenieść” projekt budowlany do aplikacji? - Nasze rozwiązanie

Wiemy jednak, że na bardzo dużych budowach ręczne wprowadzanie stref potrafi być zbyt czasochłonne i bardzo niedokładne. W związku z tym postanowiliśmy wyjść naprzeciw i umożliwić import stref z pliku, który udostępniamy. O co chodzi? 

Umożliwiliśmy naszym klientom “przeniesienie” ich projektu wykonawczego do aplikacji w zaledwie kilka sekund. Jeszcze przed zaplanowanym wdrożeniem wysyłamy klientowi “templatkę”, którą przekazuje geodecie, ze swojego kontraktu. Ten według określonego wzoru wypełnia plik współrzędnymi geograficznymi oraz nazwami poszczególnych odcinków na podstawie projektu budowlanego a następnie odsyła go nam w celu zaimportowania do aplikacji. Dzięki takiemu działaniu otrzymujesz całą trasę budowy do podglądu bezpośrednio w środowisku aplikacji. Od tego momentu dane do raportów są zbierane i sortowane według faktycznych odcinkach budowy zamiast po adresach, które nasz system nada automatycznie podczas gdy nie nadamy nazwy. 

Jest to niezbędna podstawa do dalszej pracy z aplikacją. Co najważniejsze dane zapewnione przez specjalistę są najdokładniejsze i nie ma wtedy mowy o pomyłce - “przenosimy” wtedy nijako projekt budowlany naszego kontraktu na mapkę w aplikacji i mamy do niego podgląd w każdej chwili, widzimy gdzie i kto wykonuje jakie czynności (załadunek, rozładunek, trasa, ważenie, itd.).  Z tego co mówią nasi klienci jest to dla nich niebywała wartość. 

Pobierz załącznik

Marián Šroba

Product Owner

Zdobywał doświadczenie w jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Europie - MiRoads a.s. (Metrostav a.s.) specjalizującym się w infrastrukturze drogowej. Teraz spełnia się w BuildiBox na stanowisku Product Ownera systemu, którego jest współtwórcą. Doskonale zna branżę i związane z nią niuanse przez co jest najlepszym możliwym źródłem wiedzy i innowacyjnych rozwiązań dla nas i naszych klientów.